27 травня у Києві відбулася пресконференція за участі OSINT-розслідувачів, представників громадських організацій, правоохоронних органів та державних структур з метою вдосконалити підходи щодо розслідувань воєнних злочинів РФ
Ініціаторами заходу виступили громадська організація “Аналітичний центр інформаційних ресурсів” та Офіс Генерального прокурора України.
Учасники обговорили, як громадські ініціативи можуть бути інтегровані у процеси збору та верифікації інформації для кримінальних проваджень. У фокусі — необхідність створення системи ефективного обміну даними між громадським та державним секторами, залучення незалежних фахівців та команд OSINT-дослідників до розслідувань.
Андрій Олійник, начальник відділу агресії Департаменту війни Офісу Генерального прокурора України, зауважив:
«Якби мене запитали чотири або п’ять років тому щодо залучення OSINT-спеціалістів, я б послався на 222 статтю КПКУ і на таємницю досудового розслідування. Але зараз я чітко розумію, що без OSINT, без того, що робить громадськість, повноцінне розслідування воєнних злочинів – неможливе.»
Під час пресконференції відбулося обговорення питань щодо створення професійної асоціації OSINT-фахівців, розробка спільних методичних матеріалів, поглиблення взаємодії між правоохоронними органами та незалежними дослідниками.
«Спеціальний статус точно потрібен. Якщо людина на волонтерських засадах проводить розслідування і дає результат — це треба підтримати, а не заганяти в рамки»
– Артем Левада, “ОСІНТ ФЛОУ”
Реєстрація в OSINT об’єднання — https://ac-ir.net/link/association/
Під час обговорення в залі повному OSINT-фахівців, Дмитро Золотухін, засновник організації “Інститут постінформаційного суспільства”, наголосов на важливому питанні для всіх присутніх — «Чи можемо ми ініціювати дискусію про зміни до КПК — щодо розширення можливостей залучення OSINT-розслідувачів?»
Українська OSINT-спільнота готова стати повноцінною складовою системи національної та міжнародної безпеки.
Громадська організація (ГО) “Аналітичний центр інформаційних ресурсів” (АЦІР) – волонтерська, некомерційна громадська організація, яка спеціалізується на аналізі інформації про військові події та конфлікти у кіберпросторі, боротьбі з дезінформацією та аналізі загроз, пов’язаних із використанням соціальних мереж.